en ru

ELEKTRİKLİ ZEMİN ALTI ISITMA VE KAR-BUZ ÖNLEME SİSTEMLERİ

Elektrikli Zemin Altı Isıtma Ve Kar-Buz Önleme Sistemleri, Isıtma Kablolarının Kullanım Alanları

 

ISITMA KABLOLARININ KULLANIM ALANLARI

Isıtma kabloları; kablo içerisinde yüksek dirençli iletken materyallerin kullanılarak elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülmesi prensibine dayanarak çalışır ve günümüzde bu kabloların bir çok uygulama alanları mevcuttur. Bu ürünlerin kullanımı için genelde 220V veya 380V şebeke gerilimleri ihtiyacı karşılamakla birlikte, ürünlerin tam verimlilikte çalışabilmesi için ısı algılayıcı sensörlerle denetlenmesi ve ısı kontrolünün sağlanabilmesi için termostat kullanımı gerekmektedir.

 

UYGULAMA ALANLARI

Mimari Uygulamalar;

- İç Mekan Döşeme Altı Isıtma Sistemleri -

- Buhar Önleyici Ayna Arkası Isıtma -

- Hamam, Sauna, Cami ve İbadethane vb. için elektrikli ısıtma -

Dış Mekan Uygulamaları;

- Çatı Yüzeyi Kar ve Buz Birikimi Engelleme Sistemleri -

- Asfalt, Beton, Parke Taş altı Kar ve Buz Engelleme Sistemleri (Köprü, Yol, Garaj Rampası, Merdivenler, Parke Kaldırım vb.) -

- Spor Sahaları Zemin Altı Isıtma, Kar ve Buz Engelleme Sistemleri -

Dış Mekan Uygulamaları;

- Boru Isıtma Sistemleri -

- Tarım, Seracılık ve Besicilik Sektörlerinde -

- Soğuk Hava Depoları -

- Endüstriyel ve Evsel Soğutma Cihazları -

- Endüstriyel Depolama Tanklarının Isıtılması -

- Raylı Taşıma Sistemlerinde Kar-Buz Birikimini ve Donmayı Engelleme -

ISITMA KABLOLARININ AVANTAJLARI

Entegre Sistemler

Isıtıcı kablo sistemleri; ısıtıcı rezistans kablolar, termostatlar(regülatörler) ve çeşitli sensörler ile bütünleşik bir sistem teşkil eder. Bu entegre sistem sayesinde, ısıtıcı elemanlar ihtiyaç oldukça yeterli miktarda ısıtma sağlanmasını ve verimli bir şekilde kontrol edilmesini kolaylaştırır. Ayrıca bu sistemler kullanıcıya sistemin otomatik, manuel ya da uzaktan kontrol imkanı sağlayabilmektedir.

Esnek Çözümler

Isıtıcı kablo sistemlerinin uygulamasının kolay olması, iç ve dış mekanlarda uygulama alanlarının geniş olması, bir çok zemin çeşidinin altında uygulanmasının mümkün olması mimari ve endüstriyel alanlarda kullanıcıya esnek çözümler sunar.

Enerji Verimliliği

Teknolojinin verdiği imkanlar ile gelişen termostatlar ve hassas sensörler sayesinde günümüzde ısıtıcı kablo sistemleri enerji verimliliği önceliği ile çalışabilmektedirler.

Kullanıcı Konforu - Güvenlik

Isıtıcı kablolar iç ve dış mekanlarda gerçekleştirilen uygulamaları ile kullanıcılara konfor, kolaylık ve güvenlik sağlamaktadır.Örneğin; kötü hava koşullarında kar-buz birikimini engellemek için yapılan uygulamalar; binaları, çevresel bileşenlerini ve yapı malzemelerini koruduğu gibi, köprü, yol, rampa, kaldırım gibi alanlarda yaya ve taşıtları öngörülemeyen kazalara karşı korumak için destekleyici sistemler rolündedir.

Kullanıcı Dostu

Isıtıcı kabloların ömrü; gerekli güç iyi hesaplandığında, doğru termostat ve sensörler kullanıldığında ve uygulama gerekli standartlara uyularak yapıldığı takdirde neredeyse uygulanan yapının ömrüne eşdeğerdir. Ayrıca bu sistemler bir kez uygulandıktan sonra diğer sistemler gibi tekrar eden bakımlara ihtiyaç duymazlar.

 

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajı - Isıl Konfor

Radyatör, soba, şömine, vb. gibi klasik ısıtma sistemlerinde sıcaklık ısı kaynağının yakınlarında yeterli yada yüksek seviyelerde iken uzaklaştıkça, ısıl denge kaybolur. Yerden ısıtma sistemlerinde ise klasik ısıtma sistemlerinin aksine ısıtıcı kablolar zemine eşit aralıklarla yerleştirilir. Bu durum ısının yerden başlayarak mekanın içerisine homojen bir şekilde yayılmasına olanak sağlayarak konforlu ortamlar oluşturmamıza olanak yaratır.