en ru

ISITICI KABLO SİSTEMLERİNİN İÇ MEKANLARDA KULLANIM ŞEKİLLERİ

Isıtıcı kablo sistemlerinin, iç mekan ve dış mekan olmak üzere günümüzde kullanılan zemin kaplama malzemerinin neredeyse tamamıyla uyumlu bir şekilde uygulamalarının yapılması mümkündür.
 
Mimari Uygulamalar;
Seramik, mermer, çeşitli parke türleri, ahşap döşeme gibi zemin döşeme malzemelerinin altlarında; banyo, hamam ve sauna gibi ıslak hacimlerde güvenle uygulanabileceği gibi, ayna arkalarında ise buhar engelleme amaçlı kullanılabilirler. Ayrıca ibadethaneler gibi kamusal alanların zemin ısıtmalarında ise tercih edilen bir ısıtma yöntemidir.
 
YALITIM ÜZERİ ŞAP İÇİ UYGULAMA

Döşeme altı uygulamaların bir örneği yalıtım üzeri şap içi uygulamadır. Bu yöntemde mevcut zeminin üzerine uygun yalıtım materyali yerleştirildikten sonra kalın bir şap dökülerek bunun üzerine yapıştırma harcı ve bitirme malzemesinin uygulanmasıyla tatbik edilir. Bu sistemde esas olan betonun ısıyı muhafaza etme kapasitesinden faydalanarak verimliliği üst seviyede tutmaktır.
 
 
 
 
 
BETON ZEMİN ÜZERİ ŞAP İÇİ UYGULAMA
 
Döşeme altı uygulamalarda farklı bir örnekte ise mevcut zemin üzerinde uygun yalıtım malzemesi kullanıldıktan sonra beton zemin uygulanır. Daha sonrasında aynı sırayla ısıtıcı kablo, 50 mm şap yada şap kullanılmadan doğrudan yapıştırıcı harç ve bitirme malzemesi kullanılarak uygulama yapılması mümkündür.
 
 
 
 
 
AHŞAP TAŞIYICI ÜZERİ UYGULAMA
 
Isıtıcı kabloların kullanımı günümüz betonarme yapılarında uygulanması problem teşkil etmediği gibi aynı şekilde doğru yalıtım uygulandığı takdirde klasik ahşap taşıyıcılı sistemlerde de kullanımı oldukça güvenlidir. Bu sistemde yandaki örnekte olduğu gibi ahşap taşıyıcı üzerine öncelikle plywood, üzerine aluminyum yüzeyli yalıtım malzemesi, ısıtıcı kablo, yapıştırma harcı ve bitirme malzemesi şeklinde tatbik edilebilir.